Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου αντιπροσωπία καθηγητών και μαθητών του σχολείου μας επισκέφτηκαν το ίδρυμα Αγ. Ανδρέας και πρόσφεραν τα τρόφιμα και τα είδη ατομικής φροντίδας και υγιεινής όπου είχαν συγκεντρωθεί από το σχολείο μας. Μία κίνηση αλληλεγγύης και αγάπης από τα παιδιά μας, στα παιδιά που φιλοξενούνται στο ίδρυμα.

Στα πλαίσια των δράσεων του ΙΕΠ, στον 6ο άξονα, Σχολείο και κοινότητα, με τίτλο Εξωστρέφεια – Διάχυση καλών πρακτικών και με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αλληλοβοήθειας και αλληλεγγύης ομάδα μαθητών εκπροσωπώντας τη μαθητική κοινότητα, επισκέφτηκε το Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα Πειραιά με συνοδούς καθηγητές τον κ. Κυρίκο, την κ. Παπασίνου και την κ. Αναγνωστοπούλου. Στο ίδρυμα προσφέρθηκαν τρόφιμα και ήδη πρώτης ανάγκης που συγκεντρώθηκαν με πρωτοβουλία των μαθητών. Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές ξεναγήθηκαν στο χώρο από τους υπεύθυνους και ενημερώθηκαν για τη δράση και τη λειτουργία του ιδρύματος.

Και αυτά τα Χριστούγεννα αγκαλιάσαμε την προσπάθεια του Make- A- Wish (Κάνε-Μια-Ευχή

Την Δευτέρα 20/12 οι μαθητές του Β3, συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους κα Παπασίνου Χρύσα και κο Κυρίκο Τάσο, πρόσφεραν τρόφιμα και άλλα είδη, στην "Κιβωτό του κόσμου", όπου είχαν συγκεντρωθεί από το σχολείο μας. Μία κίνηση αλληλεγγύης και αγάπης από τα παιδιά μας, στα παιδιά της κιβωτού που διαβιούν σε δύσκολες συνθήκες.

Το 15μελές μαθητικό συμβούλιο του σχολείου μας στο πλαίσιο της κοινωνικής αλληλεγγύης και συναισθανόμενοι τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν πολλοί από τους συμπολίτες μας, αποφάσισαν να συγκεντρώσουν τρόφιμα για το κοινωνικό παντοπωλείο του Δήμου μας. Έτσι τρόφιμα μακράς διάρκειας όπως μακαρόνια, ρύζι, όσπρια, αλεύρι, γάλατα, ζάχαρη κ.ά. που συγκεντρώθηκαν το προηγούμενο διάστημα στο σχολείο παραδόθηκαν στις 21/12, ώστε να προσφέρουν την ελάχιστη ανακούφιση στους συμπολίτες μας που τα έχουν ανάγκη.

Πρόκειται για μια ξεχωριστή προσφορά, με πολλά και ιδιαίτερα μηνύματα, που μας κάνει ιδιαίτερα χαρούμενους! Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στο 15μελές και σε όλους τους μαθητές του σχολείου που ανταποκρίθηκαν σε αυτό το κάλεσμα προσφοράς και αλληλεγγύης.

make a wishΤο  Μake-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) πραγματοποιεί τις πιο βαθιές επιθυμίες παιδιών από 3 έως 18 ετών, με σοβαρές και απειλητικές ασθένειες, ενισχύοντας τον αγώνα τους για ζωή, με χαρά, δύναμη και ελπίδα.Ο Οργανισμός βασίζει τη λειτουργία του σε μεγάλο βαθμό στο πρόγραμμα «Αστέρι της Ευχής» και κατά συνέπεια σε όλους εμάς.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουν αρχίσει να διανέμονται αστέρια της Ευχής στο σχολείο μας  και να σας

Κύλιση στην Αρχή