Στα πλαίσια των δράσεων του ΙΕΠ, στον 6ο άξονα, Σχολείο και κοινότητα, με τίτλο Εξωστρέφεια – Διάχυση καλών πρακτικών και με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αλληλοβοήθειας και αλληλεγγύης ομάδα μαθητών εκπροσωπώντας τη μαθητική κοινότητα, επισκέφτηκε το Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα Πειραιά με συνοδούς καθηγητές τον κ. Κυρίκο, την κ. Παπασίνου και την κ. Αναγνωστοπούλου. Στο ίδρυμα προσφέρθηκαν τρόφιμα και ήδη πρώτης ανάγκης που συγκεντρώθηκαν με πρωτοβουλία των μαθητών. Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές ξεναγήθηκαν στο χώρο από τους υπεύθυνους και ενημερώθηκαν για τη δράση και τη λειτουργία του ιδρύματος.

Και αυτά τα Χριστούγεννα αγκαλιάσαμε την προσπάθεια του Make- A- Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) προσπαθώντας όλοι μαζί να εκπληρώσουμε τις ευχές των παιδιών που στηρίζει ο Οργανισμός και πάσχουν από σοβαρές ασθένειες Μια ευχή αποτελεί αναπόσπαστο μέρος του ταξιδιού για τη θεραπεία, τα παιδιά στα οποία έχει εκπληρωθεί η ευχή τους, μπορούν να ανακτήσουν τη σωματική και συναισθηματική δύναμη που χρειάζονται για να αντιμετωπίσουν μια πολύ σοβαρή ασθένεια..