Στα πλαίσια της ενδιαφέρουσας έκθεσης φωτογραφίας της Δημοτική Πινακοθήκη Νίκαιας - Αγ. Ι. Ρέντη "Ντίνος Κατσαφάνας" για την ιστορία της Νίκαιας με κειμήλια και σπάνιο φωτογραφικό υλικό, πραγματοποιήθηκε στις 10/12 εκπαιδευτικό πρόγραμμα, στον χώρο της Πινακοθήκης με διάλεξη και φωτογραφικό σεμινάριο από τον φωτογράφο Ηλίας Κοσίντας. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με εικαστικό εργαστήριο από την διευθύντρια της Πινακοθήκης Μαρία Πούλου και την εικαστικό του Ένατο Γυμνάσιο Νίκαιας Matin Stavropoulou. Ευχαριστούμε θερμά για την πρόσκληση και την φιλοξενία. Ευχαριστούμε την κ Ελενη Χατζηπαυλιδου για την παρουσία της και την υποστήριξη. Ευχαριστώ προσωπικά τους γονείς των παιδιών που ανταποκρίθηκαν και φυσικά τους μαθητές μας για την προσέλευση και την άρτια παρουσία τους.

Επίσκεψη της Α΄τάξης στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στο μεγαλύτερο μουσείο της Ελλάδας, όπου φιλοξενεί  εκθέματα του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου από την κα Σταυροπούλου και την κα Συκαρά  και θαύμασαν σημαντικά εκθέματα όπως οι θησαυροί των βασιλικών τάφων των Μυκηνών, τα κυκλαδικά ειδώλια, τις τοιχογραφίες, τα μπρούτζινα αγάλματα του Δία ή του Ποσειδώνα, τον  Αναβάτη. Τέλος τα παιδιά θαύμασαν έργα από τον αρχαίο Αιγυπτιακό  πολιτισμό σαρκοφάγους, ταφικά αντικείμενα, και μπόρεσαν να αναγνωρίσουν  τη στενή σχέση μεταξύ του Ελληνικού και του αιγυπτιακού πολιτισμού.

Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ γυμνασίου στην έκθεση με τίτλο «Ανασύνθεση 1994-2023» σε εικαστική ανάθεση Νίκου Κανόγλου. Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας και καταξιωμένη εικαστικός Ματίνα Σταυροπούλου ξενάγησε τους μαθητές στην ατομική της έκθεση που περιλαμβάνει δημιουργίες της, των τελευταίων 29 χρόνων.

Το σχολείο μας με αφορμή την  10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και με στόχο να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου, πραγματοποίησε επίσκεψη στο πάρκο Πρεσσοφ στο Κερατσίνι.

Κύλιση στην Αρχή