Ο ζωγραφικός πίνακας που κοσμεί την είσοδο του γραφείου του Διευθυντή του σχολείου μας, φιλοτεχνήθηκε από την καθηγήτρια εικαστικών κ. Σταυροπούλου Ματίνα με τη βοήθεια μαθητών μας. Η ιδέα προήλθε από το έργο του Pablo Picasso «Το παιδί με το περιστέρι» σύμβολο ειρήνης, αγνότητας και ελπίδας. Στο εγχείρημα αυτό βοήθησαν επίσης ο κ. Τσίτουρας και η κ. Καβάλλα. Συγχαρητήρια για αυτό εξαίρετο έργο που μας ταξιδεύει στο χώρο της τέχνης.

Μαθητές μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Δημοτικής Πινακοθήκης Νίκαιας με αφορμή την έκθεση της ομάδας Ξύλινος Ιππέας (Ματίνα Σταυροπούλου-Νίκος Κανόγλου) με τίτλο:"Τα Χρειώδη", τα καθημερινά αντικείμενα που βοήθησαν τον άνθρωπο στην επιβίωση και την εξέλιξή του.
Πολλά συγχαρητήρια στην εικαστική ομάδα αλλά και σε όλους τους συντελεστές της έκθεσης.

Εργασίες από την ομάδα του προγράμματος "Πολιτιστικές δράσεις τοπικής ιστορίας - β΄μέρος"

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ελένη Χατζηπαυλίδου, Ροζαλία Παπαδάτου.

Στα πλαίσια της αξιολόγησης του ΙΕΠ, αρχίσαμε τη δράση μας με τίτλο  " Πολιτιστικές δράσεις τοπικής ιστορίας" (μέρος Β΄): Γνωρίζω, εμπνέομαι, δημιουργώ από την πλούσια πολιτιστική κληρονομιά με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ.Παπαδάτου και την κ.Χατζηπαυλίδου, με την επίσκεψη μας στο Δημοτικό θέατρο Πειραιά. Εκεί παρακολουθήσαμε την παράσταση «Ματωμένα χώματα» που βασίζεται στο ομώνυμο μυθιστόρημα της Διδώς Σωτηρίου.

Υπεύθυνη Θεατρικής Ομάδας: Σταυροπούλου Ματίνα

Κύλιση στην Αρχή