alt

Το μάθημα­ της Τε­χνολογίας είναι προσανατολισμένο στο πλαίσιο της  τεχνολογικής εκπαίδευσης. Για τη διδασ­καλία του μαθήματος αυτού επιλέχθηκαν μέθοδοι διδασκαλίας, που εκτός από τη μετάδοση γνώσεων, θέτουν ένα σύνολο από ευρύτερους στόχους. Χαρακτηριστικό των μεθόδων είναι ότι δεν στοχεύουν στην απλή μετάδοση μιας συγκεκριμένης ποσότητας γνώσεων (διδακτέα ύλη). Αντίθετα εμπλέκουν τους μαθητές σε ένα σύνολο από δραστηριότητες, με πολλά οφέλη.

Το εργαστήριο προσφέρει στους μαθητές τη δυνατότητα να εργαστούν με μια ποικιλία εργαλείων και υλικών. Έτσι μπορούν να βρίσκουν διέξοδο και τρόπο έκφρασης όλες οι δημιουργικές τάσεις των μαθητών αλλά και δημιουργούνται σ'αυτούς οι προϋποθέσεις για μια σφαιρική εξοικίωσή τους με τους τομείς της σύγχρονης τεχνολογίας.

Οι μαθητές εφαρμόζοντας και βιώνοντας στην πράξη τους κανονισμούς ασφαλείας που απαιτούνται στον πραγματικό χώρο της εργασίας, έχουν τη δυνατότητα τόσο στη μέθοδο της ατομικής, όσο και  της ομαδικής εργασίας  να κατασκευάσουν έργα που να αποτελούν σύνθεση και κατεργασία μιας ποικιλίας υλικών, από διαφορετικούς τομείς της τεχνολογίας. Επίσης να διαμορφώσουν επιφάνειες, να χρωματίσουν, να συσκευάσουν ή να ενσωματώσουν ηλεκτρολογικούς μηχανισμούς που δίνουν κίνηση σε επιμέρους στοιχεία της κατασκευής τους.