Επίσκεψη της Α΄τάξης στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στο μεγαλύτερο μουσείο της Ελλάδας, όπου φιλοξενεί  εκθέματα του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου από την κα Σταυροπούλου και την κα Συκαρά  και θαύμασαν σημαντικά εκθέματα όπως οι θησαυροί των βασιλικών τάφων των Μυκηνών, τα κυκλαδικά ειδώλια, τις τοιχογραφίες, τα μπρούτζινα αγάλματα του Δία ή του Ποσειδώνα, τον  Αναβάτη. Τέλος τα παιδιά θαύμασαν έργα από τον αρχαίο Αιγυπτιακό  πολιτισμό σαρκοφάγους, ταφικά αντικείμενα, και μπόρεσαν να αναγνωρίσουν  τη στενή σχέση μεταξύ του Ελληνικού και του αιγυπτιακού πολιτισμού.

Επίσκεψη της Β τάξης στο μουσείο Ηρακλειδών. Οι μαθητές παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τεχνολογία των Aρχαίων Eλλήνων»  έμαθαν τον τρόπο λειτουργίας του μηχανισμού των Αντικυθήρων αλλά και όλη την ιστορία από την ανακάλυψη μέχρι την ανακατασκευή του, γνώρισαν αστρονομικά όργανα αλλά και μηχανές μέτρησης χρόνου και αποστάσεων. Τέλος απόλαυσαν τη βόλτα τους στους πεζόδρομους με τα νεοκλασικά της Ηρακλειδών στο Θησείο, κάτω από τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης.

Επίσκεψη της Γ τάξης του σχολείου μας στο Βοτανικό κήπο Χαϊδαρίου. Τα παιδιά γνώρισαν πολλά φυτά όπως σφένδαμο, μυρτιά, κουμαριά, το φυτό κονιο αλλά και πάπυρους, μπαμπού, θερμοκήπιο με κακτοειδή και άλλα είδη φυτών... Μετά ακολούθησε η επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Μονής Δαφνίου. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από την αρχιτεκτονική, τα ψηφιδωτά του ναού και από όλα όσα έμαθαν για αυτό το μοναδικό βυζαντινό μνημείο!!!