4ημερη Εκδρομή  στην Ιταλια-Ελβετια-Γαλλια από 02/04/2023-05/04/2023

CERN

Φέτος, μετά από 3 χρόνια, με την απότομη και ξαφνική ακύρωση της αντίστοιχης εκδρομής το 2020, λόγω έναρξης της πανδημίας Covid-19, κατορθώσαμε να υλοποιήσουμε ότι δεν είχαμε καταφέρει εκείνη τη χρονιά!

Με πολύ προσωπική εργασία των 4 εκπαιδευτικών και των 37 μαθητών της Γ Γυμνασίου , εκτός ωραρίου, με μαθήματα και εργασίες, σε συναντήσεις που πραγματοποιούνταν κάθε Τρίτη ως τις 15.00, κατορθώσαμε πολλά!  Όπως πολύ εύστοχα σχολίασε μια από τις συμμετέχουσες, στην εκδρομή, μαθήτρια, "Μία μέρα θα κοιτάμε πίσω και θα θυμόμαστε, γελώντας, πώς 40 άτομα ήρθαμε κοντά, σε τέσσερις μέρες σε τρεις μαγευτικές χώρες".

Η εμπειρία μοναδική, τα μέρη που επισκεφθήκαμε εκπληκτικής ομορφιάς, ο καιρός σύμμαχός μας και οι μαθητές και οι μαθήτριες, όλοι εξαιρετικοί!!

Εκτός των άλλων ξεναγήσεων στη διάρκεια της εκδρομής, κεντρικό άξονα αποτελούσε η επίσκεψη στο ερευνητικό κέντρο Σωματιδιακής Φυσικής, Cern,  μοναδικό στον συγκεκριμένο τομέα, το οποίο επισκεφθήκαμε τη 2η μέρα, με πρόσκληση από το φορέα!

Εκεί έγινε παρουσίαση της έρευνας στο Cern, από τον Φυσικό Κ.Κορατζίνο, από τον οποίο είχαμε και την πρόσκληση. Παρουσιάσθηκαν οι τομείς έρευνας και τα αποτελέσματα στην καθημερινότητα.

Οι μαθητές μέσα από τις εργασίες που είχαν κάνει κατά την διάρκεια του προγράμματος πραγματοποίησαν εύστοχες ερωτήσεις με αποτέλεσμα την καλύτερη και ολοκληρωμένη άποψη για την δημιουργία του σύμπαντος.

Έτσι οι μαθητές στο τέλος γνώριζαν για :

Τις μαύρες τρύπες, την σκοτεινή ύλη, την αντιύλη και τον παγκόσμιο ιστό (www.),

Τις εφαρμογές στην ιατρική (μαγνητικός τομογράφος) καθώς και τους νέους τομείς έρευνας για την θεραπεία   του καρκίνου.

Στις υπόλοιπες επισκέψεις  (Γενεύη, ΟΗΕ, Παλάτι των Εθνών, Κάστρο Σιγιόν, Πρωτεύουσα Βέρνη, Γκριγιέρ, Μοντρέ, Γύρος της λίμνης Λεμάν ,Ανεσί), οι μαθητές γνώρισαν τον πολιτισμό και τις παραδόσεις της περιοχής. Συγκεκριμένα την δημουργία των Καντονιών και του ελβετικού Συντάγματος από τον Καποδίστρια, είδαν το σπίτι του Αϊνστάιν (Βέρνη),  το σπίτι του Ζαν Ζακ Ρουσσώ (Γενεύη), έμαθαν για την κτηνοτροφία και την παραγωγή της γνωστής γραβιέρας Γκριγιέρ και Ρακλέτ, την προέλευση των μπισκότων Σαβουαγιαζ (Ανω Σαβοϊα), επισκέφθηκαν την πόλη με τα φεστιβάλ Τζαζ και έδρα της Nestle ( Μοντρέ ) , είδαν το άγαλμα του Fredy Mercury και τραγούδησαν όλοι μαζί.

Πάνω απ' όλα όμως οι μαθητές έκαναν μάθημα" εκτός τειχών" .

Χάρηκαν, διασκέδασαν, μοιράστηκαν, επικοινώνησαν με τους καθηγητές τους, γνωρίστηκαν μεταξύ τους και απέδειξαν ότι έχουν τη διάθεση για μάθημα, ακολουθώντας διαφοροποιημένους, ελκυστικούς τρόπους μάθησης!!

Οι 4 εκπαιδευτικοί που εργάστηκαν για την υλοποίηση της εκδρομής ήταν:

Αρχηγός:  Κορφιός  Ευάγγελος, ΠΕ04,

Συνοδοί:   Κορωνάκη Δέσποινα, ΠΕ02

Παπασίνου Χρυσούλα, ΠΕ03

Συνεργάτης: Τσουκαλάς Αριστοτέλης, ΠΕ86

Ειδικά ο κύριος Τσουκαλάς, παρ όλο που δεν έλαβε μέρος στην εκδρομή, ανέλαβε τη δημιουργία ομάδας στο viber για την επικοινωνία, δημιούργησε mail για τις εργασίες και συμμετείχε ενεργά , κάθε Τρίτη, καθοδηγώντας τους μαθητές, σε έναν από τους άξονες στους οποίους εργάστηκαν και του αξίζει ιδιαίτερη μνεία.

Θα αναρτηθεί  μέρος του φωτογραφικού υλικού, αφού θ ακολουθήσει παρουσίαση της δράσης στο τέλος της χρονιάς με όλο το υλικό( εργασίες και φωτογραφικό υλικό).

Καλά μας ταξίδια!!

Οι εκπαιδευτικοί της εκδρομής!!

1η μέρα - Λίμνη Κόμο- Σαμονύ- Γενεύη

2η μέρα -   Σερν- Πύργος Σιγιον- Μοντρέ