make  a  wishΤο  Μake-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) πραγματοποιεί τις πιο βαθιές επιθυμίες παιδιών από 3 έως 18 ετών, με σοβαρές και απειλητικές ασθένειες, ενισχύοντας τον αγώνα τους για ζωή, με χαρά, δύναμη και ελπίδα.Ο Οργανισμός βασίζει τη λειτουργία του σε μεγάλο βαθμό στο πρόγραμμα «Αστέρι της Ευχής» και κατά συνέπεια σε όλους εμάς.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουν αρχίσει να διανέμονται αστέρια της Ευχής στο σχολείο μας  και να σας παροτρύνουμε να πάρετε μέρος, ως μια ξεχωριστή έκκληση αγάπης, για τα παιδιά που το αυτονόητο να πηγαίνουν σχολείο δεν είναι καθημερινότητα. Με μια δωρεά ?2, οι μαθητές θα πάρουν ένα Αστέρι πάνω στο οποίο μπορούν να γράψουν την Ευχή τους. Με αυτόν τον τρόπο ένα χάρτινο αστεράκι μέσα από την αγάπη και τις Ευχές των παιδιών, γίνεται μαγικό! Η μαγεία αυτή του ονείρου θα  μεταδοθεί στα παιδιά που το έχουν τόσο ανάγκη.

Ας προσπαθήσουμε να δυναμώσουμε τη μεγάλη αυτή αλυσίδα αγάπης και μην την αφήσουμε να σπάσει.

Η «Κιβωτός του Κόσμου» είναι Εθελοντικός Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός Ειδικής Μέριμνας και Προστασίας Μητέρας και Παιδιού. Δραστηριοποιείται και απευθύνεται πρώτα και κύρια στα μικρά απροστάτευτα παιδιά, τα περισσότερα από μονογονεϊκές οικογένειες, αλλά και πολλά χωρίς γονείς, που βιώνουν δύσκολες συνθήκες,  παραμέληση, εγκατάλειψη, χωρίς ιατρική φροντίδα με αβέβαιο μέλλον.   Όλα έχουν γίνει με σκληρό κι αδιάκοπο αγώνα, με θυσία και προσφορά .

Ας αγκαλιάσουμε κι εμείς την προσπάθεια αυτή προσφέροντας τρόφιμα όπως μακαρόνια, ρύζι, όσπρια, είδη πρωινού, λάδι, γλυκάκ.α.

Τα τρόφιμα που θα συγκεντρωθούν θα προσφερθούν από ομάδα μαθητών μας, συνοδευόμενοι από τους κα Παπασίνου Χρύσα και κο Κυρίκο Τάσο στην Κιβωτό παραμονές Χριστουγέννων. Ας προσφέρουμε κι εμείς ένα μικρό δώρο στα παιδιά αυτά που το έχουν τόσο ανάγκη και ας μυήσουμε τα παιδιά μας(μαθητές) στην προσφορά, ώστε γα συνειδητοποιήσουν την αξία της ανθρώπινης ευτυχίας και να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι με αγνές προθέσεις και γενναιόδωρη καρδιά.