mathimatika_kai_texnh_2014«Τα μαθηματικά κινούνται στο χώρο της φαντασίας. Μαθηματική σκέψη είναι η ικανότητα της συνδυαστικής. Πολλοί μαθηματικοί εργάζονται σαν τους καλλιτέχνες, όπως οι καλλιτέχνες, ξεκινούν με μια σύλληψη που προσπαθούν εκ των υστέρων να την αποδείξουν. Συλλαμβάνουν κάτι και μετά το επαληθεύουν. Τόσο στα μαθηματικά όσο και στην τέχνη, ο δρόμος είναι το απόλυτο σκοτάδι. Τα μαθηματικά υπάρχουν, για να επιβεβαιώνουν την αναγκαιότητα ενός φανταστικού κόσμου. Χωρίς μαθηματικά, τα όνειρα και η φαντασία θα ήταν στο κενό.»

Ιωάννης Ξενάκης

Υπεύθυνοι καθηγητές: Κουριδάκης Μαρίνος,  Γληνού Κατερίνα,   Παπασίνου Χρυσούλα

Ανάρτηση της εργασίας στο European Society for Mathematics and the Arts

Παρουσίαση

Επίσκεψη της έκθεσης  «(Non) ex Cathedra» του Προγράμματος "eXploding" ("Δυναμιτίζοντας την Εικόνα")

Την Πέμπτη 20/3/2014 μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν την έκθεση του καθηγητή της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Γιάννη Φωκά  στην Αίθουσα Τεχνών του Δήμου Αθηναίων (Μέγαρο Μουσικής). Η έκθεση έχει  τίτλο  «(Non) ex Cathedra» του Προγράμματος "eXploding" ("Δυναμιτίζοντας την Εικόνα").

Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του προγράμματος Μαθηματικά  και Τέχνη που υλοποιείται στο σχολείο. Για την μετάβαση και την επιστροφή των μαθητών  μας βοήθησε ο Δήμος του Πειραιά που μας διέθεσε λεωφορείο και για αυτό ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους.

Ο καθηγητής κ. Φωκάς μας έκανε την τιμή να παρευρεθεί στην παρουσίαση, να συνομιλήσει με τους μαθητές για το έργο του και να απαντήσει στις απορίες τους. Τόσο οι μαθητές όσο και οι συνοδοί καθηγητές  είχαν μια μοναδική εμπειρία.