Σε μια εποχή που το περιβάλλον απειλείται όλο και περισσότερο από την ανθρώπινη μανία για κέρδος, αλλά και από την αμέλεια και την άγνοια, (τραγικό  παράδειγμα  τα  καμένα μας  δάση!!!), το σχολείο καλείται να παίξει τον ρόλο του στην ευαισθητοποίηση των παιδιών μας πάνω στα θέματα του περιβάλλοντος, προτείνοντας την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση.

Η Περιβαλλοντική Εκπαίδευση  (Π.Ε.)  δίνει νόημα και ζωή στη σχολική κοινωνία διότι:

• Συνδυάζει  τη θεωρία με την πράξη. Με  τη  βοήθεια παιχνιδιών   τα  παιδιά μας  έρχονται  σε  επαφή  με το περιβάλλον.

• Συνδέει το σχολείο με την τοπική  αλλά  και  την  ευρύτερη κοινωνία.

• Ενεργοποιεί τον αυριανό πολίτη ώστε με κριτικό πνεύμα να εξετάζει το κάθε τι στη ζωή του.

• Προβάλλει τη λογική που αντιλαμβάνεται τις δαπάνες για τη φροντίδα της φύσης ως επένδυση και όχι ως κόστος της αναπτυξιακής διαδικασίας.

• Προσπαθεί να δώσει λύσεις στα σημερινά οξύτατα κοινωνικά  και  οικολογικά προβλήματα προβάλλοντας την αειφορία,  την  εξοικονόμηση  των  φυσικών  πόρων    και τη βιώσιμη ανάπτυξη.

Για όλους αυτούς τους λόγους η περιβαλλοντική εκπαίδευση έχει καταξιωθεί και Πανευρωπαϊκά αλλά και στην Ελλάδα.

Με  το  φετινό  μας  πρόγραμμα  που  έχει  τίτλο «Προς  μια  υπεύθυνη  και  αειφορική  κατανάλωση»  προσπαθούμε    οι  μαθητές/τριες:

-          Να  αποκτήσουν  τις  κατάλληλες  καταναλωτικές  συνήθειες οι  οποίες  να  είναι προσαρμοσμένες  στο  πνεύμα της  βιώσιμης  ανάπτυξης.

-          Να  καλλιεργήσουν  αξίες, στάσεις  και  πρότυπα  παραγωγής  και  κατανάλωσης  σχετικά  με την  προστασία  και την  βελτίωση  του  περιβάλλοντος,  ειδικότερα  με την  προώθηση  των ανανεώσιμων  πηγών  ενέργειας  στη  βάση  της  αειφόρου ανάπτυξης  και  της  αρχής  της  ελάχιστης  κατανάλωσης.

Μερικές  από  τις  δραστηριότητές  μας   είναι:

·         Εκπαιδευτικές  επισκέψεις

·         Φροντίδα  του  σχολικού   μας  κήπου

·         Εικαστικές  δημιουργίες  και  χορός  για  το  περιβάλλον

·         Συμμετοχή  σε  επιστημονικές  συναντήσεις  νέων

·         Ανακύκλωση  μπαταριών  και  κουτιών  αλουμινίου  στο  χώρο  του  σχολείου

Σχ.Έτος: 2008 – 2009 μαθητική ομάδα συμμετείχε στη δράση «Ecomobility» της Μ.Κ.Ο  Ecocity και απέσπασε το πρώτο βραβείο για τη δραματουργική έκφραση.

Σχ.Έτος: 2007 -2008 συμμετείχε στο πρόγραμμα Ανοιχτών περιβαλλοντικών τάξεων «Καλλιστώ».

Σχ.Έτος: 2003-04,  2004 –05, 2005 – 06 Το σχολείο μας έχει υλοποιήσει σχολικά προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης  ΕΠΑΕΚ 2 με επίβλεψη και διαχείριση από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

Σχ.Έτος: 2003 – 2004 συμμετείχαμε σε πρόγραμμα προώθησης της ισότητας των δύο φύλων  με επίβλεψη και διαχείριση από το  ΚΕΘΙ.