Αγαπητοί συνάδελφοι,

Συγκεντρωθήκαμε σήμερα εδώ για να παρακολουθήσουμε και ενημερωθούμε για την εξέλιξη του προγράμματος Εrasmus+ το οποίο έχουν αναλάβει, προετοιμάσει και σήμερα παρουσιάζουν μέρος του προγράμματος, οι συνάδελφοι κ. Κορωνάκη και κ. Κορφιός.

Η ιδέα και η προσπάθειά τους ξεκίνησε μέσα στον καιρό της πανδημίας, την άνοιξη του 2021. Για την έναρξη, τα στάδια του προγράμματος, την εξέλιξή του και φυσικά τα οφέλη που έχει  κάποιος καθηγητής, όταν αναλαμβάνει ένα τέτοιο πρόγραμμα, μπορούν να σας τα εξηγήσουν οι 2 συνάδελφοι οι οποίοι είναι υπεύθυνοι.

Η σημερινή παρουσίαση είναι μέσα στα πλαίσια της υποχρέωσης που έχουν να μεταδώσουν στο εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας τις γνώσεις και την εμπειρία του προγράμματος.

Τη φετινή σχολική χρονιά το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας έχει μία σύνθεση την οποία δύσκολα συναντούσες άλλη χρονιά σε ένα Δημόσιο σχολείο.

Έχουμε συναδέλφους με πολυετή πείρα στην εκπαίδευση, έχουμε συναδέλφους νεοδιόριστους, αποσπασμένους, αναπληρωτές, εκπαιδευτικούς δηλαδή οι οποίοι βρίσκονται στα πρώτα  βήματα στην εκπαιδευτική τους πορεία στο Δημόσιο σχολείο.

Παίρνοντας λοιπόν ως πρώτη αφορμή την πρωτόγνωρη κι ευχάριστη αυτή σύνθεση του Συλλόγου του σχολείου μας, και ως δεύτερη αφορμή την επίσης πρωτόγνωρη παρουσίαση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ , θέλω από τη θέση που βρίσκομαι, να επισημάνω ότι η μετάδοση γνώσεων δεν γίνεται μόνο από τέτοιου είδους παρουσιάσεις, οι οποίες ομολογουμένως σπανίζουν και αξίζουν, αλλά η μετάδοση γνώσεων, πληροφοριών, ανταλλαγές απόψεων γίνονται μέσα από την καθημερινή συνεργασία μεταξύ των συναδέλφων, γίνεται μέσα από την καθημερινή ανταλλαγή απόψεων και συλλογή πληροφοριών.

Ρωτάμε, μιλάμε, ακούμε, αναζητούμε, μαθαίνουμε, συνεργαζόμαστε.

Είναι στο χέρι μας να παντρέψουμε την εμπειρία με τη όρεξη,  τη γνώση με την εξειδίκευση.

Εξαρτάται μόνο από εμάς να γίνουμε συγχρόνως πομποί και δέκτες…. Στη μεταφορά των γνώσεων δεν χωράνε εγωισμοί, στη μεταφορά των γνώσεων δεν χωρά η υπεροψία.

Για να είμαστε ένας Σύλλογος ενημερωμένος, καταρτισμένος, αλληλέγγυος άρα ισχυρός.

Ελπίζω η σημερινή ενημέρωση  να αποτελέσει κίνητρο και για άλλους συναδέλφους να αναλάβουν τέτοιου είδους δράσεις και προγράμματα. Ως Διευθύντρια του σχολείου θα είμαι  συμπαραστάτης και βοηθός σε ανάλογες πρωτοβουλίες.

Τέλος, θέλω να συγχαρώ τους κ. Κορφιό και κ. Κορωνάκη για την υλοποίηση του προγράμματος και την δυνατότητα που έδωσαν στο Σχολείο μας, το 9ο Γυμνάσιο Νίκαιας, να ενταχθεί στον κατάλογο των Ευρωπαϊκών σχολείων.

ΒΑΖΟΥ  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

9ου  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  ΝΙΚΑΙΑΣ

Παρουσίαση του σχολείου μας στο σεμινάριο