ethelontismos4Εθελοντική δράση μαθητών μας

Στις 17 και 24 Μαρτίου 2018, ημέρα Σάββατο, μια διαφορετική δράση πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας. Αφορά την εθελοντική προσπάθεια των παιδιών του σχολείου να βάψουν τα κάγκελα του προαύλιου χώρου.

Η δράση πραγματοποιήθηκε σε δύο ημέρες και η ανταπόκριση των παιδιών ήταν ενθουσιώδης και ουσιαστική. Με μεγάλο κέφι και όρεξη διέθεσαν τον ελεύθερο   χρόνο τους προκειμένου να συμβάλουν στον καλλωπισμό του σχολείου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές που συμμετείχαν εκδήλωσαν το ενδιαφέρον να συνεχίσουν την εθελοντική εργασία τους μετά τις πασχαλινές διακοπές. Ωστόσο κρίναμε σωστό, η ολοκλήρωση του έργου να γίνει από την τεχνική υπηρεσία του Δήμου.

Ευχαριστούμε ειλικρινά όσα παιδιά συμμετείχαν στη δράση αυτή. Ο ενθουσιασμός τους μας  δίνει δύναμη ώστε να σχεδιάσουμε και να υλοποιήσουμε παρόμοιες ενέργειες στο μέλλον.

Ευχαριστούμε, επίσης, ιδιαιτέρως την κ. Λεβεντογιάννη για την ευγενική της προσφορά το Σάββατο 17 Μαρτίου.

Καλή συνέχεια!!!

Ανακοίνωση 15/3/18

Ο εθελοντισμός είναι στάση ζωής, κάτι το οποίο πηγάζει από τον άνθρωπο που επιθυμεί να συμβάλλει στο κοινωνικό σύνολο προσφέροντας αφιλοκερδώς και αξιοποιώντας τον ελεύθερο του χρόνο.  Ο εθελοντισμός εξυψώνει τις αξίες και τα ιδανικά της ανθρώπινης ζωής αναπτύσσοντας στους κόλπους του την έννοια της αλληλεγγύης και του αλτρουισμού.

Στα πλαίσια της προσπάθειάς μας να ομορφύνουμε το σχολείο μας, οργανώσαμε την πρώτη μας δράση η οποία είναι το βάψιμο των εξωτερικών κιγκλιδωμάτων του σχολείου μας.

Χωρίς την πρόθεση να υποκαταστήσουμε τις τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου, με κέφι, όρεξη και δημιουργικότητα βάλαμε τη δική μας ?πινελιά? στο χώρο του σχολείου.

Τα χαρούμενα πρόσωπα, τα «ευχαριστώ» και το συναίσθημα επιτυχίας της ομαδικής προσπάθειας? είναι η ανταμοιβή μας.

Συγχαρητήρια για την υπέροχη αυτή ιδέα, αλλά και ένα μεγάλο μπράβο για την ανταπόκριση από την πλευρά των μαθητών.