Στις 28 Οκτωβρίου, ο λαός μας γιορτάζει μια ξεχωριστή μέρα. Γιορτάζει την όρθωση ενός γιγάντιου ΟΧΙ στην φασιστική εισβολή των Ιταλών και ενός μεγάλου ΟΧΙ σε κάθε φασισμό που επιβουλεύεται την ελευθερία του.

Αρχικά, την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου έγινε η ανάγνωση του πρακτικού, ακολούθησε η παράδοση της σημαίας και η απονομή αριστείων και βραβείων στους μαθητές που αρίστευσαν το προηγούμενο σχολικό έτος

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν   μια γιορτή φτιαγμένη με τον τρόπο που διάλεξε κάθε τμήμα με τον υπεύθυνο καθηγητή του, για να τιμήσει το «ΟΧΙ»

Ακολούθησε η κατάθεση στεφάνου από το σημαιοφόρο και τους παραστάτες συνοδευόμενοι από  την Υποδιευθύντρια του σχολείου μας κα Τρομαρίδου Ζ., στην Οσία Ξένη.

Ο εορτασμός της επετείου ολοκληρώθηκε με την παρέλαση των μαθητών του σχολείου μας συνοδευόμενοι από την κα Ρουσοπούλου καθηγήτρια φυσικής αγωγής.

Το μήνυμα της επετείου  παραμένει επίκαιρο για τις νέες γενιές που πρέπει να υπερασπίσουν και σήμερα, κάτω από δύσκολες συνθήκες, τα ιδανικά και τις αξίες της πατρίδας μας.