Στα πλαίσια δύο δράσεων του σχολείου μας α) Πολιτιστικές δράσεις τοπικής ιστορίας μέρος β' με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ.Παπαδάτου και την κ.Χατζηπαυλίδου και β) του ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning «Ο τόπος μου μέσα από τα μάτια των παιδιών» με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Καρά, κ. Παπαδάκη και κ. Βάζου τα παιδιά που συμμετέχουν επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πέρα από τη Μικρασιατική Καταστροφή… άνθρωποι, μνήμες, πολιτισμός» Από την επίσκεψη αυτή τα παιδιά με βιωματικό τρόπο και μέσα από μαρτυρίες προσώπων που έζησαν τα γεγονότα του ξεριζωμού (οπτικοακουστικό υλικό), κατάλαβαν την έννοια του πρόσφυγα (το πριν, κατά την διάρκεια και το μετά της μικρασιατικής καταστροφής του 1922) και φυσικά αντιλήφθηκαν το «αποτύπωμα» του ιστορικού γεγονότος όπου δεν βρίσκεται μόνο στα σχολικά βιβλία αλλά παντού γύρω μας, στο θέατρο, στον κινηματογράφο, στη λογοτεχνία, στη μουσική, στη μαγειρική, στην τοπική ιστορία. Ευχαριστούμε τα παιδιά για την ανταπόκριση τους και για την άψογη παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος!