arxaiologiko22Η Α' Γυμνασίου επιστρέφθηκε σήμερα το αρχαιολογικό μουσείο Αθηνών. Ξεναγήθηκε στα ευρήματα της εποχής του Χαλκού , στον αιγυπτιακό πολιτισμό και στην περιοδική έκθεση : οι αμέτρητες όψεις του Ωραίου. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια διαθεματικής εργασίας των μαθημάτων Ιστορία και Εικαστικά.

Οι υπόλοιποι μαθητές του Γυμνασίου επισκέφθηκαν το ίδρυμα Λασκαρίδη στον Πειραιά.

Οι μαθητές της Γ΄τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα «ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ». Αρχικά παρουσιάστηκε η ιστορία της ρομποτικής, ξεκινώντας από τις μυθολογικές αναφορές, ως τα πρώτα πραγματικά ρομπότ που εμφανίστηκαν τον εικοστό αιώνα. Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν οι σύγχρονες εφαρμογές της ρομποτικής και οι διάφορες ρομποτικές διατάξεις που χρησιμοποιούνται σήμερα, από τους ρομποτικούς βραχίονες των εργοστασίων, ως τα μικροσκοπικά νάνο-ρομπότ.

Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με μια πολύ ευρέως διαδεδομένη και ραγδαίως εξελισσόμενη τεχνολογία, αποκτώντας την ικανότητα να κρίνουν τις αλλαγές που επιφέρει αυτή η τεχνολογία στη ζωή τους και να τις χρησιμοποιήσουν με θετικό τρόπο.