Nayplio8Την Παρασκευή 11 Μαΐου οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου και το γραφικό Ναύπλιο σε μια μονοήμερη όμορφη επίσκεψη.

Ξεκινήσαμε από το σχολείο στις 8.30 και μετά από μια ολιγόλεπτη στάση στον Ισθμό της Κορίνθου, φτάσαμε στον αρχαιολογικό χώρο. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο Ασκληπιείου Επιδαύρου, την έδρα του θεού Ασκληπιού και σημαντικότερου θεραπευτικού κέντρου όλου του ελληνικού και ρωμαϊκού κόσμου, στο αρχαιολογικό μουσείο και τέλος στο αρχαίο Θέατρο της Επιδαύρου, το τελειότερο αισθητικά αρχαίο ελληνικό θέατρο, φημισμένο για την ακουστική του. Τα παιδιά υπό την καθοδήγηση της κ. Σταυροπούλου απήγγειλαν ποιήματα, ενώ όλοι μας εντυπωσιαστήκαμε από τον εκπληκτικό τρόπο με τον οποίο μεταδίδεται ο ήχος σε κάθε γωνιά αυτού του μεγάλου αμφιθεάτρου και καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα με τον Παυσανία: ?Κανένας αρχιτέκτονας δεν μπορεί να φτάσει την ομορφιά και την αρμονία του θεάτρου της Επιδαύρου?.

Επόμενος σταθμός το Ναύπλιο, πρώτη πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο λαογραφικό μουσείο και αφού θαύμασαν τις παραδοσιακές φορεσιές, περπατήσαμε στα στενά της γραφικής παλιάς πόλης και χαρήκαμε την ηρεμία και την ομορφιά της περιοχής απέναντι από το Μπούρτζι και κάτω από το επιβλητικό κάστρο του Παλαμηδίου.

Επιστρέψαμε στο σχολείο λίγο μετά τις 20.00, λίγο κουρασμένοι αλλά και πολύ ενθουσιασμένοι από τις εμπειρίες της ημέρας.