DELTA 188

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του Γυμνασίου  μας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη βιομηχανία ΔΕΛΤΑ, όπου γίνεται η επεξεργασία και συσκευασία φρέσκου γάλακτος.

Μετά τη φιλική υποδοχή από την υπεύθυνη, τα παιδιά παρακολούθησαν βίντεο για την ιστορία της γαλακτοβιομηχανίας, την παραγωγή, την επεξεργασία, τη συντήρηση και τη συσκευασία διαφόρων γαλακτοκομικών προϊόντων.

Στη συνέχεια, φορώντας ειδικές λευκές στολές, επισκέφτηκαν το χώρο   παραγωγής. Εκεί ενημερώθηκαν για τους βασικούς κανόνες υγιεινής και ασφάλειας που τηρούνται στον χώρο. Παρακολούθησαν από κοντά με μεγάλο ενδιαφέρον τη διαδικασία παραγωγής και συσκευασίας και εντυπωσιάστηκαν από τις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις. Ολοκληρώνοντας την επίσκεψη  έπαιξαν ένα παιχνίδι στο οποίο αξιοποίησαν τις γνώσεις τους από την ξενάγηση στο εργοστάσιο και απόλαυσαν τα προϊόντα  που τους κέρασαν. Τέλος, αποχώρησαν  για το σχολείο γεμάτοι εικόνες και γνώσεις αλλά και αναμνηστικά δώρα που τους προσφέρθηκαν.