hrakleidonΤη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο μουσείο Ηρακλειδών στο Θησείο.

Οι μαθητές  κατανόησαν  την κινεζική αντίληψη για την ανάπτυξη της επιστημονικής σκέψης σε σύγκριση με την αντίστοιχη ελληνική, μέσα από ειδικά σχεδιασμένες εκπαιδευτικές δραστηριότητες:«Η κινεζική τέχνη του διάτρητου χαρτιού», «Η γεωμετρία του κινεζικού δράκου», «Κινεζική υφαντική και αριθμητικά μοτίβα», «Κινεζικός άβακας και αριθμητικοί υπολογισμοί», «Στον προσανατολισμό της πυξίδας», «Η συνάντηση δυο πολιτισμών πάνω σε ένα θεώρημα», «Ο κινεζικός πολιτισμός στον «αστερισμό» του Σύμπαντος», «Τα ηλιακά ρολόγια στον κινεζικό πολιτισμό».  Επίσης παρακολούθησαν την έκθεση «Αρχαία κινεζική επιστήμη και τεχνολογία», με εκθέματα από το Μουσείο Επιστήμης και Τεχνολογίας της Κίνας στο Πεκίνο, η οποία  εστίαζε  στις θεματικές ενότητεςΑστρονομία και Μέτρηση του χρόνου, Ναυσιπλοΐα και Προσανατολισμός, Υφαντουργία και Κέντημα, Κατασκευή χαρτιού και Εκτύπωση. Επιπλέον, είδαν  μοντέλα διαφόρων άλλων σπουδαίων κινεζικών εφευρέσεων, όπως του  σεισμογράφου, του άροτρου, του οδομέτρου, της χειράμαξας, κ.ά.  Επιπλέον, οι μαθητές είχαν τη ευκαιρία να παρακολουθήσουν βιωματικές δραστηριότητες και επιδείξεις όπως η  Κατασκευή χαρτιού, η Τυπογραφίακ.α.