sitapouhkes

Τη  Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017, στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο μας επισκέφθηκε  το Αθλητικό κέντρο Κερατσινίου  (πρώην Σιταποθήκες).

Εκεί, οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με αγωνίσματα του στίβου. Δοκίμασαν τις ικανότητές τους στις εκκινήσεις, σε αποστάσεις με εμπόδια, χρονομετρήθηκαν σε απόσταση 50 μ. και  έκαναν άλματα εις μήκος.

Η δραστηριότητες άρεσαν πολύ στα παιδιά, ιδιαίτερα σε εκείνα που δεν είχε τύχει να επισκεφθούν μέχρι τώρα ένα στάδιο και να δοκιμάσουν κάποια αγωνίσματα του κλασικού αθλητισμού.

Φυσικά, για τα παιδιά που τους ενδιαφέρει και  το ποδόσφαιρο, υπήρχε η δυνατότητα να παίξουν στο γήπεδο του ποδοσφαίρου και να ευχαριστηθούν το παιχνίδι τους.  Έτσι τα αγόρια των Β και Γ τάξεων έπαιξαν μεταξύ τους και?.. για την ιστορία αναφέρουμε πως νίκησαν τα παιδιά της Β τάξης!!

Τη διοργάνωση και τον συντονισμό της  όλης εκδήλωσης είχαν αναλάβει οι καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κ. Βάζου Βίκυ  και κ. Ρουσοπούλου Άντζελα.