melissokomosΤην Δευτέρα 17/10 το σχολείο μας πραγματοποίησε την πρώτη εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολικού έτους στο Βιωματικό και Αθλητικό πάρκο Paradise  με σκοπό την απόκτηση   γνώσεων και εμπειριών  μέσα από βιωματικές δραστηριότητες.

Τα παιδιά  της Α΄Γ/σίου  ήλθαν σε επαφή με το εύπλαστο υλικό του πηλού και δημιούργησαν πήλινα αντικείμενα με τα χέρια τους, αλλά και με τροχό διαμόρφωσαν σταδιακά τα δικά τους δημιουργήματα.

Τα παιδιά της Β΄τάξης  γνώρισαν  όλη τη διαδικασία παραγωγής μελιού, αλλά και τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της κοινωνίας των μελισσών. Τέλος  γεύτηκαν το μέλι που τα ίδια παρήγαγαν.

Τα παιδιά της Γ΄τάξης βίωσαν τον τρύγο, το πάτημα των σταφυλιών και έμαθαν για τη ζύμωση του μούστου.
Τέλος, παρακολούθησαν τη διαδικασία της απόσταξης

Και επειδή η επίσκεψη μας είχε και ψυχαγωγικό  χαρακτήρα, οι μαθητές δοκίμασαν τις δεξιότητές τους στην αναρρίχηση, την τοξοβολία αλλά και στο ποδόσφαιρο και βόλεϊ.