monemvasia00012

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα:

"τα κάστρα και οι αλχημιστές από το χθες ως το  σήμερα"

πρόγραμμα 3-μερης περιβαλλοντικής εκδρομής

1η μέρα: 15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ Αθήνα– Μυστράς - Σπάρτη (Μουσείο Ελιάς) – Γύθειο.

Συγκέντρωση και αναχώρηση από το χώρο του σχολείου 7.30. Μετά από μικρή στάση για ξεκούραση στο Αρτεμίσιο, θα πραγματοποιήσουμε επίσκεψη στον Μυστρά, την πόλη «φάντασμα» που υπήρξε πρωτεύουσα του  Βυζαντινού, τουρκικού και Βενετσιάνικου Μοριά, αντιπροσωπευτικό δείγμα βυζαντινής πόλης του  14ου και 15ου αιώνα. Εκεί θα δούμε το Βυζαντινό Μουσείο όπου στεγάζεται εντός της μητρόπολης του  Αγίου  Δημητρίου και το Φραγκικό κάστρο στην κορυφή του υψώματος με έναν εξωτερικό και έναν εσωτερικό  περίβολο. Στη συνέχεια θα επιστρέψουμε στην Σπάρτη για να επισκεφτούμε ένα διαφορετικό μουσείο, αυτό της Ελιάς και Ελληνικού λαδιού, ένα κόσμημα της πόλης με εκθέματα και μηχανισμούς από την αρχαιότητα μέχρι τις ημέρες μας. Έπειτα θα αναχωρήσουμε για τo  Γύθειο όπου βρίσκεται το ξενοδοχείο μας. Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Το βράδυ δείπνο. Προαιρετική ομαδική έξοδος. Διανυκτέρευση.

2η μέρα 16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ: Μονεμβασιά - Γύθειο.

Μετά το πρόγευμα σε μπουφέ ξεκινάμε την εκδρομή μας για την Μονεμβασιά. Νωρίτερα θα επισκεφθούμε τον πύργο Τζαννετάκη. Φθάνοντας, μπροστά στα μάτια μας, εμφανίζεται η ανεπανάληπτη εικόνα του βράχου της Μονεμβασιάς που επάνω εξακολουθεί να ζει σκαρφαλωμένη η μεσαιωνική βυζαντινή και ενετική καστροπολιτεία, όπου με χαμηλή γέφυρα γίνεται η σύνδεσή της με την ακτή.  Αυτή η μόνη «έμβαση» έδωσε το όνομα στην πόλη που ακολούθησαν 1000 χρόνια ακμής και δόξας.  Από το κεντρικό εμπορικό καλντερίμι μέχρι τις επάλξεις του διπλού τοίχους συναντάμε λιθόστρωτα δρομάκια. Αρχοντικά, αψίδες, ενετικά οικόσημα, βυζαντινές εκκλησίες με σημαντικότερες του Ελκομένου Χριστού και της Αγ. Σοφίας, σπίτια με εξώστες στο πέλαγος.  Αφού γευματίσουμε στη νέα πόλη της Μονεμβασιάς επιστρέφουμε, αργά το απόγευμα στο ξενοδοχείο  μας για ξεκούραση. Το βράδυ δείπνο. Προαιρετική ομαδική έξοδος. Διανυκτέρευση.

3η μέρα  17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ: Γύθειο– Δροσοπηγή - Αρεόπολη –Λιμενι-Σπήλαια Δυρού - Αθήνα.

Πρόγευμα σε μπουφέ και αναχώρηση με τις αποσκευές από το ξενοδοχείο ,για την πρωτεύουσα της Μάνης, την Αρεόπολη, η οποία οφείλει το όνομά της στο θεό του πολέμου Άρη(προηγουμένως επίσκεψη στο χωριό Δροσοπηγή με τα πέτρινα παραδοσιακά σπίτια). Στην περιήγησή μας, θα δούμε την εκκλησία των Ταξιαρχών με τις τοιχογραφίες του 18ου αιώνα, καθώς και την κεντρική πλατεία Αθανάτων. Στη συνέχεια επίσκεψη στα σπήλαια Δυρού ( σπήλαια Αλεπότρυπας και Γλυφάδας) – Λιμένι (Πυργος Μαυρομιχάλη)-Γύθειο – Αναχώρηση από Γύθειο και άφιξη στο σχολείο στη Νίκαια στις 9.00 μ.μ.