thessalia30« Οδοιπορικό στα μέρη των Σαρακατσαναίων και των Καραγκούνηδων»

Την περασμένη εβδομάδα 27/3/2014 ? 30/3/2014 πραγματοποιήθηκε η φετινή 4ήμερη εκδρομή της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας. Όπως κάθε χρόνο τα παιδιά περίμεναν και οργάνωναν από την αρχή της χρονιάς την εκδρομή που τόσα χρόνια σκέφτονταν . Η φετινή περιήγηση έδινε ιδιαίτερη βαρύτητα  στη φύση, αφού η Θεσσαλία περιλαμβάνει υπέροχες φυσικές ομορφιές. Η διαμονή μας ήταν προγραμματισμένη στο «thessalikonGrand» ξενοδοχείο 5 αστέρων έξω από την Καρδίτσα.

Αναχώρηση από το σχολείο 6.30 π. μ. Την πρώτη μέρα ανεβαίνοντας για Καρδίτσα, η εκδρομή περιελάμβανε περιήγηση στα χωριά της λίμνης Πλαστήρα ,όπου και γευματίσαμε στο Λαμπερό, ένα πανέμορφο παραλίμνιο χωριό και επίσκεψη στο φράγμα του ποταμού Μέγδοβα.

Την δεύτερη μέρα είχαμε περιήγηση στα ορεινά χωριά της Θεσσαλίας , ανάμεσα στα βουνά Κόζιακα και Ίταμο. Συγκεκριμένα τα χωριά Μαυρομάτι, Μουζάκι, Πύλη, το τοξωτό γεφύρι του Πορτιάτη, η Ελάτη και το Περτούλι ήταν μέσα στο πρόγραμμά μας. Δυστυχώς ο καιρός δεν ήταν σύμμαχός μας και η βροχή και το κρύο δεν μας άφησαν λεπτό. Παρ΄ όλα αυτά τα παιδιά απόλαυσαν τη φύση και ολοκλήρωσαν τη βόλτα με ζεστή σοκολάτα στο Περτούλι.

Την Τρίτη μέρα η ξενάγηση αφορούσε στα Μετέωρα , έναν χώρο επιβλητικής ομορφιάς και απόκοσμης σιωπής , πάνω από την πόλη της Καλαμπάκας. Εκεί ξεναγηθήκαμε στη Μονή Βαρλαάμ και η θέα αλλά και τα εκθέματα μας αποζημίωσαν για τα 190 περίπου σκαλοπάτια που χρειάστηκε να περάσουμε για να προσεγγίσουμε τη μονή. Στη συνέχεια πήγαμε στο Μέτσοβο, όπου και γευματίσαμε και κάναμε βόλτα ανάμεσα σε παραδοσιακά αρχοντικά.

Την τέταρτη και τελευταία μέρα , με όλες τις αποσκευές ,αφήσαμε το ξενοδοχείο και κατευθυνθήκαμε προς τα Τρίκαλα. Η επίσκεψη σε αυτήν την « ευρωπαϊκή» πόλη μας άφησε άφωνους. Πανέμορφη . Μετά το γεύμα στην παραδοσιακή γειτονιά «μανάβικα» , πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

Άφιξη στο σχολείο 9.00μ.μ.

Στην εκδρομή συμμετείχαν 60 παιδιά και 4 συνοδοί καθηγητές , μαζί και ο κύριος Βλυσίδης, μόνιμος συνοδοιπόρος.

Όλα τα παιδιά ήταν άψογα και το ξενοδοχείο μας έδωσε για άλλη μια φορά συγχαρητήρια για την συμπεριφορά και την εξαιρετική συνεργασία με το σχολείο μας.

Εμείς ως συνοδοί είμαστε πολύ περήφανοι για τους μαθητές μας και τους ευχόμαστε να είναι όλοι τους καλά και να κρατήσουν αυτές τις στιγμές στην καρδιά τους !!!!

Κορωνάκη Δέσποινα

Καβάλλα Γεωργία