Την Δευτέρα 20 Μαρτίου, την ημέρα της εαρινής ισημερίας (που σηματοδοτεί την αρχή της άνοιξης), το σχολείο μας συμμετείχε στη διενέργεια του  «πειράματος του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης».

Το «πείραμα του Ερατοσθένη» αποτελεί μια ιστορική μέθοδο για τον υπολογισμό της περιφέρειας της Γης, που πραγματοποιήθηκε από τον σπουδαίο μαθηματικό τον 3ο αι. π.Χ. Μια μέθοδος στην οποία ο Ερατοσθένης χρησιμοποίησε ως μόνα εργαλεία μια ράβδο, «βηματιστές» της εποχής για τη μέτρηση αποστάσεων, βασικές αρχές της τριγωνομετρίας και καθαρή σκέψη.

Για εκπαιδευτικούς λόγους, η μέθοδός του εφαρμόζεται έως και σήμερα από μαθητές, ώστε -χρησιμοποιώντας βασικά στοιχεία τριγωνομετρίας- να υπολογίζουν την περιφέρεια του πλανήτη μας.

Οι μαθητές μας κατάφεραν να φθάσουν σε πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Συγχαρητήρια σε όλους που συμμετείχαν!