Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη μικρασιατική καταστροφή , ο Δήμας Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη, η διεύθυνση πολιτισμού και παιδείας, το τμήμα     παιδείας  σε συνεργασία με τις σχολικές επιτροπές Α΄βαθμιας και Β΄βαθμιας εκπαίδευσης διοργάνωσαν τριήμερο μαθητικών εκδηλώσεων,  στον  πολυχώρο     «Μάνο Λοΐζο», στις 27, 28, και 29 Μαΐου με θέμα :

«Mικρασία­- Πόντος- Ιωνία: Οι μαθητές αφηγούνται ιστορίες των προσφύγων της πόλης μας.»

Συμμετείχαν σχολεία από την πόλη μας και μεταξύ αυτών έλαβε μέρος και το σχολείο  μας στις 29 Μαΐου, με την παρουσίαση ενός μέρους από τη δράση,  που πραγματοποιήθηκε στη διάρκεια του σχολικού έτους 2021-2022 με τίτλο «Πολιτιστικές δράσεις τοπικής ιστορίας».

Η εργασία  αυτή περιελάμβανε τους ναούς που χτίστηκαν από πρόσφυγες, τα ονόματα των δρόμων που προέρχονται από πόλεις της Μ. Ασίας και του Πόντου, τρεις αληθινές μαρτυρίες από πρόσφυγες  που βιώσαν τα θλιβερά γεγονότα, τραγούδα για τις χαμένες πατρίδες από το δίσκο «Μικρά Ασία»

Στην εκδήλωση αυτή συμμετείχαν οι μαθητές του Β4: Τσολιά Φωτεινή, Σωτηριάδου Στεφανία, Τσακιρτζής Θεόδωρος και Μιλτιάδης Σελίμης.

Στην εκδήλωση παρευρίσκονταν οι καθηγήτριες Παπαδάτου Ροζαλία και Χατζηπαυλίδου Ελένη.