hmera sx ekfobismoy1Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Το Bullying θεωρείται ένα από τα σοβαρότερα κοινωνικά προβλήματα της σύγχρονης εποχής αφού είναι χιλιάδες τα κρούσματα του, σε παγκόσμιο επίπεδο και τα θύματά του είναι δυστυχώς μικρά παιδιά.Τα παιδιά αυτά πέφτουν θύματα σωματικής ή λεκτικής βία, χωρίς λόγο.

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με σκοπό την περαιτέρω ευαισθητοποίηση των μαθητών στο ανησυχητικό αυτό φαινόμενο της βίας και την επαγρύπνηση όλης της σχολικής κοινότητας για την έγκαιρη παρέμβαση, ώστε να περιοριστούν οι πιθανότητες εκδήλωσής της και να αποτραπούν οι αρνητικές της συνέπειες στις διαπροσωπικές σχέσεις των παιδιών.

Πιο συγκεκριμένα, το 15μελές ενημέρωσε τους μαθητές μας, για τα παρακάτω θέματα που αφορούν τον εκφοβισμό

• Θύμα
  • Θύτης
  • Μορφές του σχολικού εκφοβισμού
  • Παράγοντες υποκίνησης βίας
  • Επιπτώσεις σχολικού εκφοβισμού
  • Δράσεις καταπολέμησης
  • Πρόληψη

και συζήτησαν συντονισμένα και με βάση συγκεκριμένους άξονες θέματα που σχετίζονται με τη λεκτική / σωματική βία και τον εκφοβισμό και εξέφρασαν τις απόψεις τους και τους προβληματισμούς τους.

Παράλληλα, προβλήθηκε βίντεο με αντίστοιχο περιεχόμενο, το οποίο προβλημάτισε ιδιαίτερα τα παιδιά.

Την εκδήλωση παρακολούθησε ο Αντιδήμαρχος της πόλης μας κος Λαγουμιτζής.

Συγχαρητήρια στα παιδιά του 15μελούς για την ενδιαφέρουσα αυτή ενημέρωση.

Εδώ μπορείτε να δείτε την παρουσίαση