hm.athl.i1Για δεύτερη σχολική χρονιά εορτάσθηκε η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, σε όλα τα σχολεία της χώρας μας. Η ημέρα αυτή καθιερώθηκε πέρυσι για πρώτη φορά και συνεχίσθηκε και φέτος τη πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη όπως έχει ορισθεί από το Υπουργείο.

Στο σχολείο μας φέτος, την ημέρα αυτή, πραγματοποιήθηκαν  τρεις παράλληλες εκδηλώσεις με διαφορετικό θέμα η καθεμιά :

• Στην αυλή του σχολείου μας τα παιδιά έπαιξαν αγώνες μπάσκετ και διαγωνίσθηκαν στις προσπάθειες για τρίποντα, υπό την επίβλεψη της κ. Ρουσοπούλου
  • Στις αίθουσές τους ξετύλιξαν τα καλλιτεχνικά τους ενδιαφέροντα δημιουργώντας ζωγραφιές με θέμα  το  «Ευ αγωνίζεσθαι» υπό την καθοδήγηση της κ. Σταυροπούλου
  • Στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων παρακολούθησαν σε προβολή powerpoint, την ιστορία των Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων από το 1896 μέχρι σήμερα, μια εργασία της κ.Βάζου

Όλα τα παιδιά του σχολείου μας παρακολούθησαν και συμμετείχαν στις εκδηλώσεις αυτές με μεγάλο ενδιαφέρον.