Σας αποστέλλεται πρόγραμμα, το οποίο θα επικαιροποιείται ανά εβδομάδα. Παράλληλα συνεχίζεται και η ανάρτηση μαθημάτων στην πλατφόρμα e-class (ασύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία). Για να μπορούν τα παιδιά να παρακολουθήσουν, πρέπει να εγκαταστήσουν την εφαρμογή Webex στον υπολογιστή τους . Η διαδικασία είναι εύκολη και αναλυτικές οδηγίες θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο https://www.youtube.com/watch?v=oMz3cxVd9BM&t=5s ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ WEBEX ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ. Στην εγγραφή να χρησιμοποιείτε το κανονικό ονοματεπώνυμο του μαθητή και όχι κάποιο ψευδώνυμο, για να γνωρίζει ο καθηγητής ποιος παρακολουθεί το μάθημά του.

Το πρόγραμμα θα αναρτηθεί και στην ιστοσελίδα του σχολείου. Σε αρκετές περιπτώσεις θα γίνεται συνδιδασκαλία τμημάτων με επιλογή και ευθύνη του διδάσκοντα. Ο μαθητής θα συνδέεται πατώντας τον σύνδεσμο του κάθε καθηγητή (σας αποστέλλεται) προκειμένου να «βρεθεί» στην «προσωπική ψηφιακή τάξη» του καθηγητή. Καλό είναι η σύνδεση να γίνεται 5? νωρίτερα και να αποφεύγεται η ενεργοποίηση καμερών και μικροφώνων από όλους τους μαθητές για λόγους ποιότητας της σύνδεσης (ενεργοποίηση θα γίνεται κατόπιν αδείας του καθηγητή σε συγκεκριμένο μαθητή για να διατυπώσει απορία ή να προτείνει κάποια λύση-απάντηση).

Υπενθυμίζεται ότι η καταγραφή της εικόνας ή της συνομιλίας άλλου προσώπου χωρίς τη συγκατάθεσή του είναι παράνομη και επισύρει ποινικές, διοικητικές και αστικές κυρώσεις. Ειδικά για τους ανηλίκους απαιτείται και η συγκατάθεση του γονέα ή κηδεμόνα τους.

Σας αποστέλλεται και μία ενημερωτική επιστολή του ΥΠΑΙΘ.

Νίκος Γεωργιάδης