Το eTwinning αποτελεί μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες με τη χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορικής και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Το σχολείο μας σε συνεργασία με το 2ο Δημοτικό σχολείο Καλυβίων δημιούργησε  για το σχ.έτος 2022-23 το πρόγραμμα eTwinning με τίτλο  «My place through the eyes of children - Ο τόπος μου μέσα από τα μάτια των παιδιών» (Μια βιωματική προσέγγιση της πολιτιστικής κληρονομιάς μέσα από τα μάτια των παιδιών) όπου και εγκρίθηκε από τον ελληνικό Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης της δράσης.

Η διάρκεια του προγράμματος θα είναι 9 μήνες.

Η συμμετοχή των μαθητών/τριών στο προγράμματα είναι εθελοντική και απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων αυτών.

Η ομάδα μας αποτελείται από μαθητές της Α΄ και Β΄ Γυμνασίου όπου θα ερευνήσουν και θα παρουσιάσουν το παρελθόν και το παρόν της Νίκαιας, μέσα από τη δική τους οπτική γωνία...

Υπεύθυνες καθηγήτριες  : Κατερίνα Καρά - Ιωάννα Παπαδάκη - Βίκυ Βάζου

Στόχοι προγράμματος

1. Συνειδητοποίηση της αξίας της πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου διαβίωσης των μαθητών, η επίδρασή της  σε διάφορα επίπεδα (τοπικό,  εθνικό  και ευρωπαϊκό  πολιτισμό) και η προσωπική σύνδεση και εμπλοκή των μαθητών  με τα παραπάνω.

2. Καλλιέργεια των κοινωνικών, επιστημονικών , μαθησιακών, ψηφιακών  και γενικότερα των 4Cs δεξιοτήτων καθώς και  των  πολιτιστικών, επιστημονικών  γνώσεων και                    στάσεων τους, απέναντι στην πολιτιστική  κληρονομιά του τόπου που ζουν, μέσα από το πρόγραμμα με βιωματικό τρόπο.

1. Αλληλεπίδραση με μαθητές άλλων σχολείων, γνωριμία διαφορετικών  προσεγγίσεων στο θέμα, ανταλλαγή  γνώσεων, σκέψεων,  ιδεών, αντιλήψεων και συναισθημάτων.

Διαδικασία υλοποίησης προγράμματος

• Ανάρτηση στις ιστοσελίδες των σχολείων της έναρξης του προγράμματος, περιγράφοντας με συντομία το θέμα και τους στόχους.
  • Κανόνες ορθής διαδικτυακής επικοινωνίας και συμπεριφοράς που θα συμφωνηθούν και θα τηρηθούν  από  όλους τους  χρήστες  του προγράμματος.
  • Παρουσίαση των σχολείων που θα συμμετέχουν, με σύντομη αναφορά στο θέμα που θα ασχοληθούν
  • Οι μαθητές παρουσιάζουν τον εαυτό τους και γνωρίζονται μεταξύ τους.
  • Χρονοδιάγραμμα δράσεων του προγράμματος
  • Ανάρτηση όλων των δραστηριοτήτων στις σελίδες του  Twinspace, με αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών που συμμετέχουν
  • Συζητήσεις και διαδικτυακές συναντήσεις στο χώρο του Twinspace, για ανταλλαγή εμπειριών, συναισθημάτων, προβληματισμών, ιδεών, απόψεων και προτάσεων  μεταξύ των μελών του προγράμματος.
  • Κάθε σχολείο ξεναγεί τα παιδιά των υπόλοιπων σχολείων στον τόπο του.
  • Διάχυση του προγράμματος στην τοπική κοινωνία μέσω εκδηλώσεων, ανάρτηση των δράσεων τους στις ιστοσελίδες των σχολείων και στην κοινότητα του eTwinning.

Προτεινόμενες δραστηριότητες:

Με αφορμή τα τοπικά ήθη και έθιμα, τα υπαίθρια μνημεία και την τοπική ιστορία της περιοχής τους, οι μαθητές θα προσεγγίσουν τις έννοιες της ιστορικής μνήμης και της πολιτιστικής κληρονομιάς (υλικής και άυλης), θα γνωρίσουν την έννοια και τη σημασία του δημόσιου χώρου όπως τον αντιλαμβάνονται και τον βιώνουν σήμερα, θα διερευνήσουν τη σύνδεση π.χ. μνημείων, δημόσιων χώρων, γλυπτών, πάρκων, τοπωνυμιών και άλλα, όπως και εθίμων με την περιοχή και την ιστορία της, θα ενδιαφερθούν για την προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς, θα προτείνουν και θα αναλάβουν πρωτοβουλίες για την υπεράσπισή και ανάδειξη της.

Το πρόγραμμα  θα περιλαμβάνει:

• Βιωματικά, συμμετοχικά εργαστήρια και  ομαδοσυνεργατικές δράσεις από διαφορετικές ομάδες παιδιών για τη διεξαγωγή, επεξεργασία  και παρουσίαση ερευνητικών στοιχείων, καθώς και καλλιτεχνική έκφραση - αποτύπωση  των δραστηριοτήτων που θα διεξαχθούν.
  • Συνεργασία με τοπικούς φορείς, δημόσιες βιβλιοθήκες, ερευνητές, λαογράφους, τοπικούς πολιτιστικούς συλλόγους, δημόσια πρόσωπα, επαγγελματικές ομάδες, συγγραφείς, επιστήμονες, καλλιτέχνες για συλλογή και επεξεργασία πληροφοριών.
  • Επίσκεψη στο πεδίο έρευνας στο δημόσιο χώρο για συλλογή, επεξεργασία, παρουσίαση υλικού (φωτογραφικό υλικό, συνεντεύξεις, κειμήλια, ηχητικά ντοκουμέντα, βίντεο και άλλα)
  • Καλλιτεχνικές δημιουργίες ( αφίσες, γραπτά έντυπα , μουσικές-εικαστικές δημιουργίες , θεατρικά δρώμενα, δημιουργία ακροστιχίδων με τα ονόματα του κάθε τόπου, ποιημάτων, τραγουδιών, βίντεο και άλλα ), όπου θα αποτυπώνονται τα συναισθήματα και οι σκέψεις των παιδιών.
  • Παρουσίαση των δράσεων, των δημιουργιών, των εργασιών στα συνεργαζόμενα σχολεία με ανταλλαγή εμπειριών, συναισθημάτων, προβληματισμών, απόψεων, ιδεών και προτάσεων.
  • Τα παιδιά κάθε σχολείου παρουσιάζουν, ξεναγούν με το δικό τους τρόπο, τον τόπο τους στα υπόλοιπα παιδιά (ζωντανές παρουσιάσεις με βίντεο, φωτογραφίες, τραγούδια, κείμενα και άλλα)
  • Διάχυση αποτελεσμάτων και συνεργασίας στην κοινότητα του Etwinning,  διοργάνωση εκδηλώσεων στην τοπική κοινωνία και άρθρα στην τοπική εφημερίδα.
  • Όλες οι ιδέες, τα έργα και οι προτάσεις των μαθητών θα αναρτηθούν στο Twinspace