Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου προσκαλέσαμε το 3ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού- ένα από τα συνεργαζόμενα σχολεία- στο σχολείο μας.

Η συνάντηση είχε σκοπό  τη γνωριμία των μαθητών όλων των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, αφού συνδεθήκαμε online με τα σχολεία της Λέσβου και της Ξάνθης αλλά και την υλοποίηση  συνεργατικών δραστηριοτήτων από τους μαθητές μας και τους μαθητές του 3ου Γ/σίου Κορυδαλλού.

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα eTwinning «Λ.Α.Δ.Ι» (Λιόδεντρα-Αιωνόβια-Διαχρονικής- Ιστορίας) σε συνεργασία με το ΓΕ.Λ. Παμφίλων, το Περιφερειακό Λύκειο Λιβαδιών Κύπρου, το Πρότυπο ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης και το 3ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού και το κλασσικό Λύκειο Francesco Maurolico Μεσσήνη Ιταλίας.

Υπεύθυνοι προγράμματος: Καρά Κατερίνα-Παπαδάκη Ιωάννα-Τσίτουρας Δημήτρης

Διάχυση έργου-site από Ένατο Νίκαιας

Υπεύθυνες καθηγήτριες:  Βάζου Βίκυ

Καρά Κατερίνα

Παπαδάκη Ιωάννα

Το eTwinning αποτελεί μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες με τη χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορικής και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Το σχολείο μας σε συνεργασία με το 2ο Δημοτικό σχολείο Καλυβίων δημιούργησε  για το σχ.έτος 2022-23 το πρόγραμμα eTwinning με τίτλο  «My place through the eyes of children - Ο τόπος μου μέσα από τα μάτια των παιδιών» (Μια βιωματική προσέγγιση της πολιτιστικής κληρονομιάς μέσα από τα μάτια των παιδιών) όπου και εγκρίθηκε από τον ελληνικό Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης της δράσης.

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο: “_Endangered animals and environmental identity _”.  σχ.έτος 2021-22

Υπεύθυνες καθηγήτριες:      Καρά Κατερίνα

Παπαδάκη Ιωάννα