Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο: “_Endangered animals and environmental identity _”.  σχ.έτος 2021-22

Υπεύθυνες καθηγήτριες:      Καρά Κατερίνα

Παπαδάκη Ιωάννα

Το σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning

Η ομάδα μας αποτελείται από 15 παιδιά της Γ γυμνασίου.

Μέσω της ευρωπαϊκής πλατφόρμας των σχολείων TwinSpace, τα παιδιά μπόρεσαν να  γνωριστούν και να συνεργαστούν με άλλους μαθητές από τα συνεργαζόμενα σχολεία.

Συνεργαστήκαμε με 20 σχολεία  στην Ευρώπη, συγκεκριμένα 15 στην Ελλάδα, 3 στην Τουρκία, 1 στην Τσεχία και 1 στη Ρουμανία.

Δημιουργήσαμε τρεις δραστηριότητες:

• Δημοσκόπηση ( google forms) με σκοπό  την καταγραφή γνώσεων, απόψεων και αντιλήψεων για τα ζώα που βρίσκονται υπό εξαφάνιση.
  • Ψηφιακό πίνακα (padlet)  «Ας προστατεύσουμε την άγρια ζωή» όπου καταγράψαμε τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προστατεύσουμε τα ζώα που κινδυνεύουν να εξαφανιστούν.
  •  Διαδικτυακό καμβά (Linoit) «Σκέψου μια στιγμή τα απειλούμενα ζώα...!»  μια διαδικτυακή εφαρμογή, στην οποία τοποθετήσαμε εικόνες, προβληματισμούς, απόψεις, σχόλια, συναισθήματα.....

Επίσης συμμετείχαμε σε δραστηριότητες άλλων σχολείων όπως:

• Η γνωριμία μεταξύ των παιδιών
  • Το παιχνίδι ρόλων
  • Το ποίημα των ζώων

Το όφελος από το έργο eTwinning, αφού προϋποθέτει τη συμμετοχή όλων των μελών της ομάδας, είναι: ο ενεργός ρόλος των μαθητών, η αλληλεπίδραση, η έρευνα, η λήψη αποφάσεων, ο σεβασμός του ενός προς τον άλλον και η απόκτηση  δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.

Η ενασχόληση με το συγκεκριμένο θέμα, βοήθησε τους μαθητές να αποκτήσουν οικολογική συνείδηση και  ευαισθητοποιήθηκαν απέναντι σε σοβαρά οικολογικά προβλήματα, όπως είναι η προστασία των ζώων υπό εξαφάνιση.

Εδώ μπορείτε για να δείτε τις δραστηριότητες που δημιουργήσαμε/συμμετείχαμε στα πλαίσια του eTwinning έργου "Ζώα υπό εξαφάνιση και περιβαλλοντική ταυτότητα"