giorth 28h 1Η 28η Οκτωβρίου είναι μια μέρα γιορτής και Εθνικής υπερηφάνειας γι αυτό και η εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας είχε την αξία και επισημότητα όπου  αρμόζει στις θυσίες και στην αντίσταση του ελληνικού λαού.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου και άρχισε με την ανακήρυξη των σημαιοφόρων και παραστατών του σχολείου και την παράδοση της Σημαίας από την Δ/ντή . Έπειτα μέσα από προβολές, ποιητικά αποσπάσματα και τραγούδια οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την αντίσταση  των Ελλήνων απέναντι στον φασισμό και την κατοχή. Μία γιορτή που ενίσχυσε  την ιστορική μνήμη για τα εγκλήματα του ναζισμού και του φασισμού, από τα οποία δεινοπάθησε η χώρα μας την περίοδο της κατοχής. Επίσης αποτέλεσε γιορτή για τη δημοκρατία, αλλά και μια ευκαιρία υπενθύμισης και προβολής αξιών θεμελιώδους σημασίας.