thalasses xoris skoypidiaΤο ζήτημα των θαλάσσιων απορριμμάτων, δηλαδή κάθε ανθεκτικού στερεού υλικού που πετιέται ή εγκαταλείπεται σε θάλασσες και ακτές, αποτελεί μια ολοένα αυξανόμενη απειλή για το περιβάλλον, την υγεία και την ασφάλεια, και τη ζωή μας γενικότερα.

Οι μαθητές της Α΄ γυμνασίου παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Μάθε Νιώσε Δράσε! Μαζί για θάλασσες χωρίς σκουπίδια» και με τη συμμετοχή τους σε δραστηριότητες γνώρισαν ποια είναι τα θαλάσσια απορρίμματα, εξέτασαν τους τρόπους με τους οποίους εισέρχονται στο θαλάσσιο περιβάλλον, διερεύνησαν τις επιπτώσεις των θαλάσσιων απορριμμάτων στους οργανισμούς, στα οικοσυστήματα και στις κοινωνίες και τέλος εξέτασαν τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης της θαλάσσιας ρύπανσης από απορρίμματα, τόσο σε ατομικό όσο και συλλογικό επίπεδο.

Οι μαθητές με τη δράση αυτή ενημερώθηκαν, ευαισθητοποιήθηκαν ώστε να αναλάβουν δράση και οι ίδιοι για την αντιμετώπιση του προβλήματος.