imera athlitismoy 1ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ  ΗΜΕΡΑ  ΣΧΟΛΙΚΟΥ  ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Όπως έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια, έτσι και φέτος, έγιναν διάφορες εκδηλώσεις σε όλα τα σχολεία πανελληνίως ώστε να εορτασθεί η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Το σχολείο μας είχε προγραμματίσει επίσκεψη στο Αθλητικό κέντρο του Δήμου Κερατσινίου «Σιταποθήκες», τη Δευτέρα 1 Οκτωβρίου, ώστε οι μαθητές να απασχοληθούν με αγωνίσματα του στίβου, τα αθλήματα του μπάσκετ και του ποδοσφαίρου. Όμως, οι άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν εκείνη την ημέρα δεν μας επέτρεψαν την πραγματοποίηση αυτής της εκδρομής.

Γι αυτό το λόγο, παραμένοντας στο χώρο του σχολείου, παρακολουθήσαμε σε προβολή, την ιστορία των Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων, μία αναδρομή στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων από την αναβίωση τους, το 1896 στην Αθήνα, μέχρι την τελευταία Ολυμπιάδα του Ρίο (2016).

Στην παρουσίαση αυτή γινόταν ιστορική αναφορά σε όλες τις Σύγχρονες Ολυμπιάδες, σε συμβάντα που χαρακτήρισαν την κάθε Ολυμπιάδα και σημαντικά ? ιστορικά γεγονότα που έχουν στιγματίσει το χρονικό διάστημα διεξαγωγή τους. Επίσης, σε αθλητές, οι οποίοι είτε με τις επιδόσεις τους, είτε με τη συμπεριφορά, το ήθος και το χαρακτήρα τους, έγιναν πρόσωπα ? σύμβολα στο χώρο του αθλητισμού.

Παρουσίαση